Awarie w dostawach prądu mogą być problematyczne szczególnie dla branży przemysłowej. W siedzibach firm przestają funkcjonować wszelkie instalacje, które niezbędne są nie tylko do pracy, ale i zapewnienia dobrych warunków pracownikom. Na przerwę w dostawie energii niestety nie ma się wpływu. Może ona być krótkotrwała albo i trwać nawet do kilkunastu godzin. Istnieją jednak sposoby, które mogą opóźnić wyłączenie sprzętów. Czy warto zainwestować w system awaryjnego zasilania?

Przyczyny przerw w dostawie energii

Przerwa w dostawie energii może być spowodowana wieloma czynnikami. Bardzo częstą przyczyną awarii są warunki pogodowe. Coraz częściej występują gwałtowne i silne wiatry, burze i wyładowania atmosferyczne czy intensywne opady deszczu. Wpływa to na bezpieczeństwo instalacji elektrycznych, które mogą zostać przerwane i uszkodzone, przez co pewna część budynków może zostać odcięta od energii. Naprawa może potrwać nawet do kilkunastu godzin – wszystko zależy od skali zniszczeń oraz pozrywanych linii energetycznych. Firmy, które nie będą wyposażone w system zasilania awaryjnego, będą narażone na wiele niebezpiecznych sytuacji. Może dojść do przerwania ciągłości pracy komputerów oraz serwerów, co w skrajnych przypadkach ma szansę spowodować wyciek wrażliwych danych.zabudowania przemysłowe różnego typu

Czym jest i jak działa zasilacz awaryjny UPS?

Głównym zadaniem zasilania awaryjnego jest dostarczenie energii do sprzętów, gdy niespodziewanie zabraknie napięcia. Zasilacz awaryjny UPS (Uninterruptible Power Supply) wyposażony jest w akumulator, który uruchamia się podczas przerw w dostawie prądu. Sprzęt jest bezpieczniejszy, spada ryzyko uszkodzenia ważnych części poprzez wywołanie niepotrzebnego spięcia. Spora część przedsiębiorców zadaje sobie wiele pytań przed zakupem zasilacza UPS. Co to? Do czego służy? Czy w ogóle warto to kupować? Odpowiedź na te pytania jest bardzo prosta – jeśli pracodawcy zależy na bezpiecznej i wydajnej pracy, to powinien zakupić taki sprzęt. Transfer energii do urządzeń, które jej potrzebują, jest niezbędny, by utrzymać nieprzerwaną pracę maszyn.

Korzyści z wyboru odpowiedniego zasilacza UPS

Dobór właściwego modelu zasilacza jest kluczowy dla poprawnego działania systemu, a także daje gwarancję ochrony urządzeń. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na oczekiwania związane ze sposobami zabezpieczeń, kosztami instalacji oraz rodzajami instalacji sieciowych. Warto również zainwestować w system monitorowania pracy zasilacza awaryjnego. Dzięki temu zyskuje się pewność, że UPS jest automatyczne oraz kontrolowane. W przypadku odcięcia energii system ten zapewnia ciągłość zasilania przez określony czas, który zależny jest o pojemności akumulatorów. Brak oprogramowania jest niekiedy uciążliwy dla właścicieli firm, ponieważ sami muszą zatroszczyć się o włączenie zasilacza w kryzysowej sytuacji. Istnieje ryzyko, że osoba odpowiedzialna za reagowanie w kryzysowych sytuacjach, nie zdąży włączyć zasilacza w odpowiednim czasie. Oprogramowanie wysyła powiadomienie do administratorów systemu o awarii, którzy, dzięki zaawansowanej technologii, są w stanie w ciągu krótkiego czasu wyeliminować ryzyko awarii.

UPS – ważne zabezpieczenie w środowisku przemysłowym

Przemysł charakteryzuje się wytwarzaniem pewnych zasobów, które zaspokajają potrzeby ludzi. Produkcję prowadzi się zwykle na masową skalę. W dzisiejszym świecie praca ręczna została wyparta przez maszyny, które potrzebują ciągłego podłączenia do energii. Każda z firm ma określone normy produkcyjne, które trzeba spełnić w danym okresie. Niespełnienie ich przekłada się na późniejsze przychody. Może przyczynić się to nawet do pieniężnych strat. Przerwanie produkcji ze względu na brak energii jest więc czymś, co w przemyśle nie powinno się wydarzyć, dlatego też tak ważne jest wyposażenie swojej działalności przemysłowej w zasilacze UPS, które umożliwią dostarczenie energii do maszyn. Odbywa się to w kontrolowany i bezpieczny sposób, nie podnosząc ryzyka wystąpienia skoków napięcia, które mogą uszkodzić daną maszynę. Zasilacze UPS są przydatne także w sytuacjach, kiedy do pojedynczych elementów wykonawczych nie dociera odpowiednia ilość energii. Nie muszą one zasilać całych linii produkcyjnych. Niemniej jest to bardzo przydatne i ważne urządzenie, które zabezpieczy środowisko przemysłowe przed niepożądanymi skutkami braku energii. Koszty, które związane są z tzw. przestojem produkcyjnym z powodu niewystarczającej ilości energii, porównywalne są do zakupu zasilaczy. Nie warto więc zwlekać z tego rodzaju inwestycją.Zabudowania fabryczne potrzebujące zasilania

Rodzaje zasilaczy UPS

Zasilacze UPS mają kilka rodzajów. Można podzielić je ze względu na sposób wykonania oraz na konstrukcję. Budowa tego typu urządzeń nie jest skomplikowana. Składają się z filtra przeciwzakłóceniowego, prostownika, obwodów prądu stałego, kontrolera ładowania, akumulatora oraz falownika. Obudowa zwykle wykonana jest z odpornego na uszkodzenia metalu lub tworzywa sztucznego. Urządzenia te mogą być wolnostojące, jak i zamontowane w przeznaczonych do tego szafkach lub pomieszczeniach. Wyróżnia się zasilacze UPS off-line, line-interactive oraz on-line. Pierwszy typ wyposażony jest w układ automatyki, monitorujący parametry napięcia sieci. Jeśli mieści się ono w normie, to wbudowany prostownik ładuje baterię akumulatora, przygotowując go do nagłej awarii. W wyniku odcięcia zasilacz przełącza się na baterię, przekazując energię urządzeniom do niego podłączonym. Zasilacz line-interactive dodatkowo wyposażony jest w regulator skokowy, dzięki czemu dokładnie mierzy napięcie wyjściowe, które zależne jest od napięcia sieciowego. Ostatni rodzaj zasilacza charakteryzuje się zerowymi czasami przełączeń między każdym z trybów pracy. Dzięki zainstalowanym oprogramowaniom i układowi automatyki kontroluje ciągły przepływ napięć i umożliwia natychmiastowe wyeliminowanie zakłóceń sieciowych.

Zasilacze UPS są potrzebne w każdej firmie, która zajmuje się produkcją. Zabezpieczają maszyny i pozwalają na ich nieprzerwaną pracę. Inwestycja w nie nie powinna być więc odkładana. Eliminuje to ryzyko strat oraz pozwala wyrobić tzw. normę danego dnia. Awaria sieci energetycznej jest czymś, czego w żaden sposób nie można przewidzieć, dlatego warto znaleźć alternatywę dla tego współczesnego zagrożenia.

About Author

Agnieszka