Skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem to nie lada wyzwanie dla każdego, kto zdecydował się na założenie własnej działalności. Przygotowanie swojej firmy i dbanie o jej prężny rozwój wymaga od właściciela nie tylko wielu poświęceń, ale i konkretnych cech oraz działań – przede wszystkim cierpliwości i elastyczności. Przydatna jest też umiejętność podejmowania różnych, czasem ryzykownych decyzji biznesowych na podstawie konkretnych informacji, np. tych wyciągniętych z ogromnej bazy danych. To więc ciężka praca, w której nierzadko potrzeby firmy stoją wyżej niż te właściciela. Na szczęście obecny postęp technologiczny i ogólnodostępna wiedza wspomagają przedsiębiorców i ułatwiają im wykonywanie codziennych obowiązków. Wśród rozwiązań, które mogą pozytywnie wpłynąć na kondycję firmy jest Business Intelligence. Czym jest system BI i jakie są funkcje Business Intelligence? 

Business Intelligence – wyjaśnienie definicji

Business Intelligence to angielskie pojęcie, wywodzące się z zachodniego środowiska, ale obecnie bardzo często funkcjonuje w takiej formie również w Polsce. I choć termin Business Intelligence na stałe zakorzenił się także w naszym kraju, to w języku polskim można spotkać też inne określenie – analityka biznesowa. Zastosowanie idei Business Intelligence polega na odpowiednim gromadzeniu w jednym miejscu (data integration) potrzebnych statystyk, liczb czy wykresów z dostępnej bazy danych, by następnie przetworzyć je w przystępne i zrozumiałe dla współpracowników informacje. W kolejnych etapach pozwala to na rozwój działalności i lepsze zarządzanie przedsiębiorstwem.

Jak powstał Business Intelligence? Geneza Business Intelligence

Wbrew pozorom termin Business Intelligence nie powstał wcale w ostatnim czasie. To rozwiązanie, które obecnie zyskuje na popularności, jednak pierwsze wzmianki o Business Intelligence pojawiły się już w XIX wieku. Wtedy to amerykański autor Richard Miller Devens w opublikowanej w 1865 roku pracy Cyclopaedia of Commercial and Business Anecdotes opisał przypadek Herny’ego Furnese’a – jednego z bankierów, któremu analizy danych pomogły w podejmowaniu dobrych decyzji biznesowych i tym samym pozwoliły wyprzedzić konkurencję na rynku. Na dobre jednak termin Business Intelligence przyjął się w niecałe sto lat później z inicjatywy niemieckiego badacza Hansa Petera Luhna, który w 1958 roku napisał artykuł zatytułowany A Business Intelligence System. W dziele tym opisany został automatyczny system rozpowszechniania danych do różnych sekcji. Nie była to oczywiście analityka biznesowa z Business Intelligence, jaką znamy dziś, ale to właśnie jego praca była podstawą pod analizę metody i wpłynęła na dalszy rozwój Business Intelligence w późniejszych dekadach.

Pola zastosowania analizy biznesowej, czyli jakie są zalety wdrożenia Business Intelligence?

Analityka biznesowa należy obecnie do najchętniej wykorzystywanych metod przy podejmowaniu kluczowych decyzji biznesowych. Wdrożenie narzędzi Business Intelligence ma wiele zalet, a korzyści z Business Intelligence czerpie zarówno sam przedsiębiorca, jak i współpracownik. Najwięcej korzyści zyska bez wątpienia analityk danych. Co więc konkretnie daje wykorzystanie Business Intelligence? Sprawdźmy, dlaczego warto postawić na wdrożenie Business Intelligence.

Zaawansowane analizy a wspieranie decyzji biznesowych

Lepsze zarządzanie bazami danych

Nierzadko ilość informacji jest tak duża, że nie sposób zapanować nad wszystkimi danymi – a im większa firma, tym może być to trudniejsze. Wtedy z pomocą przychodzi Business Intelligence wraz ze swoimi najważniejszymi funkcjami integracji danych (data integration) oraz zarządzania nimi w jednym miejscu. Analityka Business Intelligence ułatwia ich gromadzenie i data mining, czyli „przekopywanie” pod kątem wyszukiwania wzajemnych, nierzadko ukrytych powiązań czy informacji w dużych bazach. Wszystko to powoduje, że Business Intelligence i system BI usprawnia proces tworzenia zaawansowanych raportów i ich analizy (reporting and analysis), a możliwość generowania wizualnych sprawozdań (data visualization) pozwala wszystkim lepiej zrozumieć pozyskane w ten sposób przydatne dla firmy informacje biznesowe.

Performance optimization, czyli optymalizacja biznesu

Narzędzia Business Intelligence idealnie nadają się do analizy danych biznesowych, dzięki której przedsiębiorstwo będzie mogło usprawnić wiele procesów – lepiej działające systemy transakcyjne czy procesy logistyczne to tylko jedne z nich. Business Intelligence pozwala tym samym na odpowiednią optymalizację na wielu płaszczyznach, a wszystko dzięki możliwości dokładnej analizy biznesowej.  Systemy analityki biznesowej pokazują więc, że działania biznesowe z danymi mają sens, a poleganie na Business Intelligence pomaga zadbać o kluczowe wskaźniki efektywności i aspekty, które wymagają poprawy.

Analiza danych klientów

Wykorzystywanie systemów Business do analizy danych biznesowych, takich jak np. analiza danych klientów, to dobry sposób na uzyskanie cennej wiedzy na temat tego, jak kształtuje się grupa docelowa w danej branży. Wpływa to pozytywnie na rozumienie potrzeb, motywacji czy działań odbiorców, a dzięki tej wiedzy można zadbać o lepszą personalizację kampanii marketingowych czy obsługę klientów.

Zwiększenie konkurencyjności

Business Intelligence analiza pozwala także na wdrożenie lepszej strategii biznesowej i pozyskanie kluczowej wiedzy na temat przedsiębiorstwa czy wydajności pracowników. Wszystko to wpływa na zwiększenie konkurencyjności w branży, a tym samym umożliwia zyskanie przewagi na rynku, np. dzięki temu, że widoczna jest poprawa marżowości.

Tworzenie analiz finansowych

Systemy Business Intelligence z powodzeniem wykorzystywane są do tworzenia zaawansowanych analiz finansowych, dzięki którym możliwe jest przyjrzenie się ogólnej kondycji firmy i osiąganych przez nią dochodów. To też dobry sposób na szukanie ewentualnych nieprawidłowości czy źródła oszczędności.

Analityka Business Intelligence w prognozowaniu przyszłości i zarządzaniu ryzykiem

Oprogramowanie Business Intelligence dobrze się sprawdza również do przeprowadzania prognoz dotyczących przyszłości przedsiębiorstwa. Narzędzia analityczne tego typu to tzw. systemy wspomagania decyzji, dlatego na podstawie dostępnych informacji z minionych okresów umożliwiają one tworzenie scenariuszy „what if?”, dzięki którym można bardziej świadomie zaplanować kolejne miesiące działalności i pewniej kierować firmą. Business Intelligence daje tym samym szansę na lepsze zarządzanie ryzykiem.

Jakie mogą być problemy systemu Business Intelligence?

Zastosowanie i wartość Business Intelligence w przedsiębiorstwach jest nieprzeceniona, jednak warto pamiętać, że niestety nawet systemy analityki biznesowej nie są idealne. Ich zastosowanie może wiązać się z pewnymi kłopotami czy niedogodnościami. Ograniczenia Business Intelligence związane są często z:

  • implementacją danych – zdarza się, że programy w rozwiązaniach Business Intelligence bywają problematyczne, ponieważ istnieje konieczność ich integracji z różnymi systemami w firmie,
  • brakiem odpowiednio wykwalifikowanej kadry, która potrafiłaby zająć się dostępnymi danymi (np. specjalista Business Intelligence lub analityk danych),
  • wysokimi kosztami – system BI, jego wdrożenie i obsługa wiąże się z pewnymi kosztami, co szczególnie w przypadku mniejszych przedsiębiorstw może być odczuwalne.

Mimo wspomnianych wad osiągane zyski dzięki Business Intelligence są znacznie większe niż koszty, dlatego inwestycja w tego typu narzędzia analityczne zdecydowanie się opłaca.

Obszary biznesu dla Business Intelligence – dla jakich firm?

Wdrożenie Business Intelligence idealnie sprawdzi się w wielu firmach, niezależnie od ich branży czy rodzaju działalności. Najwięcej zyskają jednak średnie i duże przedsiębiorstwa, które gromadzą sporo danych i zatrudniają wielu pracowników. Business Intelligence oferuje ogrom usprawnień, dlatego najczęściej korzystają z niego zakłady usługowe, produkcyjne, firmy sprzedażowe i inwestycyjne. Analiza biznesowa z Business Intelligence pozwoli takim zakładom na łatwiejsze prowadzenie działalności i wprowadzanie potrzebnych zmian optymalizacyjnych. Platforma Business Intelligence to jednak dobry wybór przede wszystkim dla tych, którzy podczas pracy potrzebują zadbać o real-time processing, czyli możliwość generowania zaawansowanych raportów w czasie rzeczywistym i mieć pod kontrolą odpowiednie zarządzanie bazami danych.

Wybór systemu Business Intelligence – programy w rozwiązaniach Business Intelligence

Obecnie dobór narzędzia do analizy nie powinien stanowić problemu. Współczesne systemy Business są na tyle bogate w różnorodne funkcje i możliwości, że z pewnością każdy przedsiębiorca znajdzie system BI dopasowany do jego indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Przykłady systemów Business Intelligence:

  • Power BI – to oprogramowanie Business Intelligence od Microsoft, które należy do jednych z najchętniej wybieranych w temacie business analytics. Korzystanie z Power BI umożliwia efektywną analizę i tworzenie zaawansowanych sprawozdań,
  • Tableau – to system BI od polskiej firmy działającej od niemal 25 lat na rynku,
  • Qlik View / Qlik Sense – to nowoczesne narzędzia do analizy dostosowane do potrzeb wielu różnych branż, zapewniające wysoką wydajność pracy niezależnie od ilości danych,
  • Symfonia ERP Business Intelligence – umożliwia efektywne planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Wdrożenie Symfonia ERP Business Intelligence pomaga w kompleksowym zarządzaniu całą firmą,
  • Comarch Business Intelligence – to narzędzie pomagające w lepszym, bardziej świadomym podejmowaniu decyzji związanych z rozwojem przedsiębiorstwa.

Jak wygląda praca w branży Business Intelligence? Podsumowanie

Analityka biznesowa jest obszarem, który w ostatnich latach zyskuje na popularności i prężnie się rozwija, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że studia Business Intelligence w gospodarce lub studia podyplomowe Business Intelligence są coraz częstszym wyborem – nie tylko wśród młodych ludzi, ale i osób, które chcą poszerzyć lub usystematyzować swoją wiedzę. Warto jednak pamiętać, że specjalista Business Intelligence czy analityk danych powinien mieć pewne konkretne cechy, aby móc dobrze wykonywać swoje obowiązki. Praca Business Intelligence wymaga analitycznego umysłu, a także umiejętności pracy na dużych bazach danych i wyciągania z nich poprawnych wniosków.

Źródła:

https://symbioza.it/business-intelligence-co-to-jest-jakie-ma-zastosowanie-czy-warto/
https://semcore.pl/slownik/business-intelligence/
https://businessintelligence.pl/narzedzia-business-intelligence/
https://www.intellect.pl/blog/czym-business-intelligence-wartosc-moze-wniesc-twojej-firmy/
https://humansoft.pl/business-intelligence/
https://geek.justjoin.it/jak-wyglada-praca-w-branzy-business-intelligence-devdebata/
https://businessinsider.com.pl/firmy/business-intelligence-definicja-bi-kariera-w-zawodzie-data-analyst/mydr63j
https://sagratechnology.com/blog/business-intelligence-co-to-jest/

About Author

Agnieszka