Automatyzacja to nieunikniony proces będący skutkiem mechanizacji. Coraz częściej mówi się o niej w kategorii „narzędzia” wspierającego firmy, aby te były bardziej wydajne. Wpływa ona nie tylko na zwiększenie produktywności, ale i optymalizację kosztów. Zdaniem ekspertów, postęp w przemyśle wytwórczym, dzięki tzw. maszynom CNC, przybiera wymiar rewolucyjny. Skrót ten pochodzi od słów „Computerized Numerical Control”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „sterowanie numeryczne przy użyciu komputera”. Urządzenia CNC działają na zasadzie zautomatyzowanej regulacji programowej, dzięki czemu rola pracowników działających w sektorze produkcji została zmniejszona — w praktyce do obsługi urządzenia wystarczy operator CNC z odpowiednią wiedzą i kwalifikacjami. Maszyny wykonują różnego rodzaju prace obróbcze, takie jak frezowanie, toczenie, szlifowanie czy też wiercenie. Umożliwiają one obróbkę przedmiotów o skomplikowanym kształcie.
Maszyny CNC — działanie w praktyce
Urządzenia CNC wybierane są przez inwestorów, którym zależy na tym, by praca na hali produkcyjnej była w pełni zautomatyzowana. Skrót ten to określenie odnoszące się do systemów umożliwiających precyzyjne programowanie pracy urządzeń. To układy, które zostały wyposażone w zaawansowane mikrokomputery, dzięki czemu mogą być interaktywnie programowane w dowolny sposób — dzięki temu będą w stanie zrealizować określone zadania. Przedsiębiorstwa posiadające maszyny CNC do metalu, mogą skupić się na produkcji seryjnej. Warto zaznaczyć, że urządzenia te nie potrzebują stałego nadzoru podczas całego cyklu obróbki, a podstawowymi zadaniami użytkownika sprzętu będą dobór odpowiedniego materiału oraz ocena zużycia sprzętu. Warto dodać, że przedsiębiorca nie jest obciążony kosztami zatrudniania dodatkowych pracowników. Z tego też powodu coraz częściej nowoczesne urządzenia wypierają klasyczne warianty takie jak np. frezarki, szlifierki, czy też wiertarki.
Szerokie zastosowanie maszyn CNC
Rozwój technologiczny powoduje, że coraz więcej przedsiębiorców otwiera się na innowacyjne rozwiązania. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym są maszyny CNC. Przed dokonaniem zakupu inwestorzy zastanawiają się też jakie korzyści będą wynikały z zakupu urządzenia. Tym, o czym powinni pamiętać właściciele firm jest szerokie zastosowanie technologii CNC, bowiem obróbka z użyciem maszyn nie obejmuje pojedynczego sektora. Ze względu na wszechstronność materiałową, urządzenia mogą być wykorzystywane w różnych branżach. Z technologii CNC korzysta przemysł medyczny, co wynika z faktu, że urządzenia te pozwalają na produkcję implantów, czy też ortez. Z kolei producenci samochodów korzystają z maszyn, by wykonywać części takie jak zawory, przekładnie lub osie. Ponadto firmy, których działalność koncentruje się na produkcji uchwytów i obudów, również używają maszyn.
Operator maszyn CNC
Operator obrabiarek CNC to osoba odpowiadająca za programowanie i konfigurowanie maszyn. Aby nim zostać, należy przejść odpowiednie szkolenia i kursy. Jakich umiejętności pracodawca może od niego wymagać? Podstawową rolą pracownika jest sprawowanie bieżącej kontroli nad pracą sprzętu. Z perspektywy inwestora, ważne jest, by działająca maszyna wykonywała jak największą liczbę elementów wysokiej jakości. Z tego względu od operatora CNC oczekuje się sprawdzania wyprodukowanych obiektów oraz dokonywania korekty, jeśli będzie ona wymagana. Doświadczony programista CNC może dostać zatrudnienie w każdym zakładzie przemysłowym wykorzystującym maszyny tego typu — warto jednak przygotować się na pracę w systemie zmianowym. Co powinna mieć na uwadze osoba, która decyduje się na to, by rozwinąć się w tym kierunku? Przede wszystkim zawód ten nie jest dla każdego — z uwagi na charakter pracy, od operatora wymaga się umiejętności logicznego myślenia i działania pod presją stresu.