Urządzenia przypominające te obecnie funkcjonujące pojawiły się w połowie XX wieku. Dzięki stałemu udoskonalaniu są wyjątkowo pomocne w wielu pracach, wyręczając tym samym pracowników fizycznych, czy usprawniając pracę przedsiębiorstw produkcyjnych, transportowych itd. Choć ich popularność cały czas rośnie, wciąż sporo osób podchodzi do nich sceptycznie. Maszyny samojezdne ze względu na swoją mobilność, autonomiczne działanie znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach, niemniej jednak najlepiej sprawdzają się w przemyśle. Dzięki zaawansowaniu systemów operacyjnych omawiane roboty są w stanie pracować bezawaryjnie, a także bezbłędnie do kilkunastu godzin na jednym naładowaniu akumulatora.

Funkcjonalność robotów mobilnych

Roboty są odpowiedzialne za określone zadania, do których zostały zaprogramowane. Dzięki powtarzalności, a także płynności wykonywanych działań, procesy przebiegają płynnie, a to przekłada się na terminowość zleceń. Większość z dostępnych urządzeń nie potrzebuje stałego nadzoru czy interwencji ludzkiej, niemniej jednak wszystko zależy od danego typu. Roboty mobilne dzięki swojej umiejętności przemieszczania się wyróżnia funkcjonalność, co wykorzystuje się m.in. w magazynach. Warto również podkreślić, że urządzenia wyposażone w systemy tego typu mogą nie tylko poruszać się po powierzchni, ale i pływać, jeździć czy latać.zrobotyzowane maszyny kontrolowane za pomocą aplikacji

Mobilne roboty autonomiczne

Na rynku dostępne są także roboty autonomiczne, które są najnowocześniejszymi rodzajami robotów mobilnych. Nie są ograniczane przewodami sterującymi ani zasilającymi. Mają umiejętność zmiany swojego położenia bez dodatkowej infrastruktury zewnętrznej. Bardzo popularne są również roboty AMR (Autonomous Mobile Robots) sprawnie i bezkolizyjnie poruszające się po określonej przestrzeni, omijając napotkane przeszkody, np. ludzi. W związku z tym, że nie ma konieczności dobierania im adekwatnej trasy przejazdu, świetnie odnajdują się w wielu przedsiębiorstwach. Omawiane urządzenia mobilne w przemyśle 4.0 nazywane są też autonomicznymi robotami magazynowymi oraz transportowymi. To duże wsparcie dla ludzi, co przekłada się na zwiększenie produktywności firmy.

Czym mogą zajmować się roboty mobilne?

Roboty odciążają pracowników od prac najlżejszych, po te najcięższe w zależności od branży i urządzeń. Działalności decydujące się na nie powinny postawić na sprawdzonych producentów, którzy oprócz ich produkcji, pomogą we wdrożeniu tego rozwiązania w przedsiębiorstwie, aby nowi właściciele mogli poznać jego zastosowanie, a także zapoznać się ze wszystkimi funkcjami i działaniem. Dzięki temu można będzie przechodzić od prac mniej do bardziej skomplikowanych. Robotyzacja produkcji ma wiele zalet. Nawet jeden robot jest w stanie przynieść wiele korzyści.

Jakie korzyści ma wprowadzenie robotyzacji do swojego przedsiębiorstwa?

Aspektów przekonujących nowych inwestorów do zakupu robotów mobilnych jest mnóstwo. Przemawiają za tym korzyści płynące z niższych kosztów produkcji, wyższego poziomu bezpieczeństwa czy odciążenia pracowników z niektórych obowiązków np. przenoszenia ciężkich towarów, na rzecz innych. Automatyzacja procesów w przemyśle umożliwia płynny przepływ zasobów oraz produktów, dzięki czemu można liczyć na wykonywanie zleceń w terminie, bez konieczności stałego nadzoru ludzkiej siły roboczej. Warto także wspomnieć, że oprogramowania robotów AMR są elastyczne, co oznacza, że nadają się do różnych zadań, zlecanych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu ma się możliwość dopasowania ich do najbardziej potrzebnych działań w danej momencie, np. przewiezienia palet lub zapobiegania przestojom.linia produkcyjna wykorzystująca roboty

Inteligentne rozwiązania i funkcje robotów mobilnych

Roboty mobilne nie wymagają przerw obiadowych, urlopów czy też snu. Jedyne, bez czego nie są w stanie funkcjonować to naładowane baterie, będące źródłem energii. Dzięki automatyzacji procesów mogą działać praktycznie bez przerw niemalże cały rok. Oprócz tego posiadają inteligentne rozwiązania – podjeżdżają do stacji ładowania w okresach przestoju lub gdy poziom baterii drastycznie spada. Zakup robota wiąże się z inwestycją, której obawiają się przedsiębiorcy. Warto wiedzieć, że kupno oraz koszt wdrożenia urządzenia do pracy jest porównywalny z zatrudnieniem doświadczonego pracownika. Zwraca się najczęściej po kilku, kilkunastu miesiącach, usprawniając produkcję przedsiębiorstwa. W przeciwieństwie do ludzkiej siły roboczej nie potrzebuje np. odpowiedniego oświetlenia na hali, co przekłada się na mniejsze rachunki za elektryczność.

Gwarancja bezpieczeństwa przewożonych towarów dzięki zaawansowanym systemom

Roboty AMR są znacznie bezpieczniejsze w przewożeniu towarów niż tradycyjne wózki widłowe, ponieważ ich wykorzystanie minimalizuje ryzyko wpadnięcia na przeszkody w postaci ludzi, regałów czy innych komponentów. Nadaje się również do transportu wyjątkowo delikatnych produktów, chociażby próbek laboratoryjnych, a wszystko za sprawą wykorzystania zaawansowanego systemu unikania kolizji. Oprócz tego nie ma możliwości przekroczenia wagi ładunków, co w firmach produkcyjnych i transportowych odgrywa znaczącą rolę. Warto też wspomnieć, że w przypadku niektórych robotów mobilnych operator musi podjąć się ręcznego przejazdu, sterując urządzeniem w sposób umożliwiający stworzenie mapy przestrzennej z wykorzystaniem skanerów laserowych. W trakcie jej tworzenia wykrywane są ściany, maszyny czy regały, a po zeskanowaniu całej przestrzeni robot może swobodnie poruszać się po wnętrzach hal.

Roboty mobilne przyszłością przemysłu

Autonomiczne roboty mobilne to przyszłość przemysłu. Dają wiele możliwości usprawnienia pracy przedsiębiorstwa, skracając czas dotarcia produktów do magazynów czy pomagając w osiąganiu celów produkcyjnych. Umożliwiają łączenie pracy maszyn i ludzi na tej samej przestrzeni, dając pewność bezpieczeństwa pracownikom. Samodzielne poruszanie się, powtarzalność zadań, wykorzystywanie nowoczesnej technologii, uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja to funkcje, które można dopasowywać do indywidualnych preferencji firmy, wpływając na efektywność produkcji.

About Author

Agnieszka