Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, każdy właściciel stara się optymalizować koszty prowadzenia swojej działalności, wprowadzając ulepszenia czy energooszczędne rozwiązania. Ma to na celu przede wszystkim maksymalizację zysków, zmniejszając przy tym możliwie jak najwięcej kosztów. Aspekt ten dotyczy niemalże większości branż, w związku z czym nawet firmy z wielkopowierzchniowymi magazynami usiłują zaoszczędzić. Niemniej jednak warto pamiętać, że każda, modernizacja wymaga nakładu finansowego, który w perspektywie czasu powinien się zwrócić z nawiązką. Magazyny należą do działów potrzebujących dużych funduszy, chociażby dlatego, że muszą być funkcjonalnie urządzone, wyposażone w mechanizmy usprawniające pracę i zarządzające ruchem.tiry przed halą magazynową na tle kontenerów

Przeprowadzenie ogólnej modernizacji

Optymalizacja kosztów w każdym magazynie będzie wyglądać inaczej. Zależy to od jego specyfikacji oraz aktualnego stanu technicznego. W nowo powstających można pozwolić na wprowadzanie najnowocześniejszych rozwiązań, natomiast w tych aktualnie funkcjonujących należy przeprowadzić modernizację, mogącą usprawnić pracę. Koszty ukryte są niemalże w większości obszarów, począwszy od serwisu, po wyposażenie, a skończywszy na udogodnieniach. Niemniej jednak jak zaoszczędzić na niezbędnych elementach? Ważne jest to, aby inwestować w wysokojakościowe produkty. Przykładem są m.in. regały, palety czy słupy ochronne. Te solidnie wykonane starczą na o wiele dłużej, niż skonstruowane ze słabych tworzyw, które trzeba byłoby wymieniać np. co kilka miesięcy. Jednorazowy większy koszt umożliwi zaoszczędzenie w przyszłości i to kilkukrotnie.

Przeglądy techniczne i serwisy

Niezwykle istotne są również regularne przeglądy techniczne zarówno budynków, jak i stale eksploatowanych specjalistycznych urządzeń. Dzięki odpowiedniej konserwacji dróg wewnętrznych oraz terenu przynależnego firmie można efektywnie zoptymalizować koszty. Wynika to z tego, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo wykrycia niedoskonałości czy niewielkich awarii, które nienaprawione mogłyby stać się powodem przestojów w pracy oraz kosztownych napraw. Serwisowanie instalacji elektrycznych, oświetlenia, środków transportów czy sprzętu ochronnego także ma znaczenie, dlatego, aby unikać koniecznych nakładów finansowych, warto o tym pamiętać. Niekiedy wymiana na nowsze modele okazuje się bardziej opłacalną inwestycją, jako że te są nastawione na oszczędność i ekologię np. elektryczne samochody. Świetnym rozwiązaniem pozyskiwania energii będzie też przestawienie się na odnawialne źródła energii. Panele fotowoltaiczne pozwolą na optymalizację rachunków za prąd. Zawarcie umowy z dostawcą energii na indywidualną i stałą stawkę, bądź zmiana kontrahenta może przynieść zauważalne efekty.

Odpowiedzialne podejście do niezbędnych inwestycji

Minimalizowanie kosztów nie powinno iść w parze ze zmniejszaniem bezpieczeństwa czy komfortu pracy. Dlatego najlepiej postawić na proste i skuteczne metody oszczędzania. Logistyczne podejście do zaopatrzenia także odgrywa kluczową rolę. Zapełnienie regałów zbędnym towarem to niekiedy straty rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych, jeśli ten zostanie przypadkowo uszkodzony, chociażby w skutek przewrócenia lub zawalenia się regałów. Kolejnym aspektem nasuwającym się przy tej okazji są zabezpieczenia tego typu wyposażenia. Niezastąpione będą wówczas osłony na narożnych słupach, które według obowiązujących norm muszą się tam znaleźć.półki magazynowe zapełnione kartonami

Niemniej jednak sposobem na minimalizację kosztów jest wybór produktów z tworzyw sztucznych – odbojnic, barier, będących aktualnie europejskim standardem. Większość przedsiębiorców inwestuje w stalowe osłony, ponieważ wyróżniają się konkurencyjnymi cenami. W ogólnym podsumowaniu takie rozwiązanie okazuje się niekorzystne, ponieważ do jednostkowej ceny należy doliczyć koszt montażu oraz kotew. Zakup przewyższa wydatek kupna akcesoriów z tworzyw sztucznych dających jednocześnie większą ochronę (30-40 cm wysokości do 40-60-80 cm). Oprócz tego nie mają negatywnego wpływu na stan posadzek, czego nie można powiedzieć o stalowych komponentach. Zaopatrzenie magazynu w odpowiednie zabezpieczenia pozwoli zapobiec wypadkom, stratom w asortymencie i wyposażeniu.

Dedykowane systemy oraz rozplanowywanie zasobów

Zarówno w małych, jak i dużych przedsiębiorstwach trzeba regularnie przeprowadzać kontrole wydajności pracowników. Dzięki temu można oszacować optymalną liczbę siły roboczej niezbędnej do wykonania konkretnego zadania. Planowanie zasobów ludzkich jest wymagane, jeśli chodzi o kwestię zmienności zamówień na dane towary. Wówczas właściciele powinni oszacować, czy zatrudnienie kogoś na stałe będzie bardziej opłacalne od wynajęcia pracownika tymczasowego. Optymalizację kosztów prowadzenia magazynu ułatwią z pewnością nowoczesne systemy IT. Dedykowane mogą sprawdzić się przy monitoringu, terminów dostaw do kontrahentów, ułatwić zamawianie nowego towaru, a także kontrole obecnego, W zależności od potrzeb mogą skupiać się na odmiennych aspektach.

About Author

Agnieszka