Tak zwana produkcja na żądanie, przez długi czas należała do bardzo nieopłacalnych. W końcu to długi proces przezbrajania linii, a tym samym ogromne koszty. Co więcej, wypuszczanie małych nakładów konkretnego produktu wydawało się niekorzystne. Przynajmniej przy tamtejszej technologii. Osoby zamawiające nierzadko chciały otrzymać zamówienie personalizowanych artykułów w jak najkrótszym czasie. Dawniej byłoby to niemożliwe, jednak wraz z biegiem lat powstały nowoczesne linie produkcyjne, a producenci zyskali nowe możliwości, dzięki którym mogą w większym stopniu spełniać wymagania klientów.

Efektywniejsza linia produkcyjna to szansa nie tylko na dynamiczną produkcję, ale także oszczędności w magazynowaniu wytworzonych produktów. Tego typu narzędzia są zgodne z założeniami technologii przemysłu 4.0. Posiadają połączenie z siecią, natomiast sterowanie i kontrola nad nimi jest prosta. Ponadto – co najważniejsze – wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym. Opiera się to na technice HTML5, która gwarantuje śledzenie parametrów z poziomu jednego, tego samego miejsca. Istnieje także możliwość dowolnej personalizacji systemu, dzięki czemu można lepiej dopasować go do danego przedsiębiorstwa.linia produkcyjna nadzorowana przez pracownika

Dlaczego produkcja na żądanie jest ważna?

W obecnych czasach produkcji stawiane są wysokie wymagania względem wytwarzania produktów, a tym samym wykorzystywanych maszyn. Linia powinna produkować od 12 do 15 tysięcy produktów na zmianę, bez względu na rodzaj komponentów oraz stopień ich skomplikowania. Wiąże się to z wielokrotnym przezbrajaniem linii, jednak dla tak nowoczesnego sprzętu, jakimi są innowacyjne linie produkcyjne, nie jest to problem. Wykorzystywany w nich jest adaptacyjny proces produkcji. Przeważają one nad konkurencją już na etapie tworzenia projektów.

Dodatkowo w opracowywaniu systemu wykorzystano możliwość zapisu informacji w chmurze, co przekłada się na większe bezpieczeństwo danych, a jednocześnie wygodę operatorów. Produkcja na żądanie ważna jest także w przypadku wytwarzania elementów o specyficznych wymaganiach, jak chociażby armatura wodno-kanalizacyjna. Te muszą być inne, stworzone według konkretnych wytycznych, aby mogły prawidłowo spełniać swoją funkcję. Jakikolwiek błąd generowałby liczne problemy, dlatego ważne jest zautomatyzowana i zaawansowana technologicznie linia produkcyjna.

Czym są standardy e-commerce?

E-commerce to nic innego jak handel elektroniczny. Staje się coraz popularniejszy, choć wciąż stanowi jedynie niewielki procent całej gospodarki. W związku z tym, że wciąż się rozwija, coraz więcej osób zaczyna z niego korzystać, co potwierdza coroczny kilkudziesięcioprocentowy wzrost zainteresowanych. Standardy e-commerce mają na celu zwiększenie zaufania klientów korzystających z usług internetowych, poprzez rzetelną i personalizowaną obsługę. Ważne, aby ta przebiegała sprawnie i bezkonfliktowo, a w tym może pomóc właśnie usprawniony proces produkcji. Jednym z ich obowiązków jest wysłuchanie wymagań kontrahenta, a także rozwianie jego wątpliwości dotyczące, chociażby oferowanych przez firmę produktów.automatyczna linia produkcyjna

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt by się nie spodziewał, że w zaciszu domowym będzie się miało styczność z obsługą klienta. Aby realizować ją prawidłowo, potrzebne są konkretne wytyczne i procedury, nazywane zarządzaniem relacjami z klientem bądź CRM (customer relationship management). Celem tego jest zbudowanie zaufania u każdego konsumenta. Dzięki temu można odnotować o wiele większe zyski ze sprzedaży i zyskać większą pewność, że dana osoba wróci na stronę sklepu, jeśli poprzednie transakcje przebiegły pomyślnie. Standardy handlu elektronicznego są ważne także przy zlecaniu wykonania specjalistycznych linii. To maszyny tworzone na zamówienie, posiadające dedykowane oprogramowanie. Poprzez obsługę klienta kontrahent przedstawia swoje spersonalizowane wymagania, które potem przekazywane są do producentów.

Inteligentne systemy maszyn produkcyjnych

Nowoczesne linie produkcyjne cechują się dużą uniwersalnością, dzięki czemu sprawdzą się w fabrykach z wielu sektorów przemysłu, np. kosmetycznych, farmaceutycznych, czy chemicznych. Przekłada się na to specjalnie zaprojektowany system transportowy, który polega w dużej mierze na zastosowaniu magnetycznych wózków poruszających się na torze. Ich kształt umożliwia pełną obsługę produktów o różnym typie opakowań, bez konieczności przezbrojenia maszyn. Znacząco skraca to czas produkcji, co dla wielu przedsiębiorców i ich klientów jest bardzo ważne.

Cały system napędza innowacyjna technologia. Linia ma niewielkie gabaryty, cechuje się elastycznością i trwałością, co okazuje się szczególnie ważne przy obliczaniu nakładów inwestycyjnych. Warto podkreślić, że procesy odbywają się bez działalności człowieka w metodzie end-to-end. Roboty są w stanie zapakować w pełni samodzielnie palety z opakowaniami towarów, a nawet poddać je procesowi znakowania (tzw. laser mark). Maszyny wyposażone są także w zautomatyzowany moduł zakręcający. Wykorzystuje się do tego elementy formatowe, wyprodukowane w technologii 3D.

About Author

Agnieszka