Drut to wyrób hutniczy, będący często elementem konstrukcyjnym. Jego późniejsze przeznaczenie zależy od procesów i narzędzi użytych do produkcji. Warto zaznaczyć, że ten ma bardzo wszechstronne zastosowanie – może służyć do dekoracji, produkcji mebli lub nawet skomplikowanych konstrukcji i nie tylko. Cechuje się wysoką trwałością, a także małą średnicą, dzięki czemu nie wymaga skomplikowanych narzędzi do formowania go. Aby jednak ten mógł być twardy, giętki i jednocześnie rozciągliwy, musi przejść właściwy proces obróbki. Przeprowadzenie go będzie niemożliwe bez odpowiedniego i specjalistycznego sprzętu.

Maszyny tego typu nie tylko nadają drutowi jego właściwości, ale również go formują. Ten może być okrągły, kwadratowy lub skręcony, w zależności od jego późniejszego zastosowania. Pierwszy wariant okazuje się najbardziej popularny. Trzeba także wspomnieć, że jego obróbka nie opiera się na jednej machinie. Do prawidłowego przebiegu tego procesu potrzebny jest park maszynowy, składający się z niezbędnych elementów. Powinien być on nie tylko zaawansowany technicznie, lecz też posiadać stosowne certyfikaty. To sporych rozmiarów park maszynowy, składający się z wielu poszczególnych urządzeń, dlatego najbardziej sprawdzi się w wyspecjalizowanych produkcjach. Co można do niego zaliczyć?stanowisko do wykonywania elementów metalowych

Zgrzewarka – niezbędna w procesie obróbki

Zgrzewarka to jedna z podstawowych maszyn służąca do obróbki drutu. Wyróżnia się jej dwa rodzaje – jednopunktową i wielopunktową. Drugi rodzaj wykorzystuje się najczęściej w zakładach produkcyjnych, głównie ze względu na rozmiar maszyny. To zautomatyzowany proces – do zadań osoby obsługującej należy dopełnienie podajnika odpowiednią ilością prętów i pilnowanie, aby wszystko przebiegało prawidłowo. Jest przeznaczona do oporowego zgrzewania tych wykonanych ze stali niskowęglowej, a jednocześnie dzięki temu pozwala na uniknięcie spawania. Cały przebieg odbywa się za pośrednictwem prądu stałego lub zmiennego.

Zgrzewarka to zatem urządzenie niezbędne podczas procesu obróbki drutu. Ta musi być zaawansowana technicznie i sprawna, aby mogła bez przeszkód wykonywać powierzone jej zadanie. Najnowsze przyrządy tego typu wyposażone są w panel HMI, natomiast własności dotyczące czasu zgrzewania itp., ustawiane są na nim za pośrednictwem specjalnie zakodowanego programu sterującego. Obsługą tego typu maszyn powinny zająć się jedynie osoby z odpowiednią wiedzą, z uwagi na zależność ustalanych parametrów w uwarunkowaniu m.in. od rodzaju i średnicy drutu, a także charakteru wykonywanej obróbki.

Do czego służy nawijarka?

Zgrzewarka to nie jedyne ważne urządzenie do obróbki drutu. Równie istotna okazuje się nawijarka, nazywana też szpularką. Maszyny tego typu w większości przypadków są zautomatyzowane, a cały proces odpowiednio zaprojektowany, dzięki czemu gwarantuje operatorom sprawne i dokładne przetwarzanie materiału. Funkcja tego narzędzia jest łatwa do odgadnięcia głównie z uwagi na nazwę – jego działanie polega na nawijaniu drutu w zwoje. Wszystkie etapy tych czynności również są stosunkowo proste, oczywiście dla osób o odpowiedniej wiedzy i wprawie. Wystarczy zaczepić drut na początek nawijaka, zwinąć w szpulę, następnie go odciąć, a luźną końcówkę odwinąć.

Urządzenia tego typu stosuje się głównie do obróbki drutu miękkiego, z uwagi na jego właściwości plastyczne. Najnowocześniejsze nawijarki pozwalają na wytworzenie z niego nie tylko szpuli, ale też specjalnego szkieletowego bębna. Będzie to uzależnione od potrzeb i oczekiwań klientów. Maszyna ta często posiada odwijak wyposażony w hamulec, który zapobiega ewentualnemu rozbiegiwaniu się odwijanego drutu, a także wywiera jego naciąg. Istnieje jeszcze drugi model nawijarki – ręczny. Ten jednak mimo podobnego działania wykorzystywany jest stosunkowo rzadko, głównie ze względu na wygodę korzystania z automatycznych wariantów.budynki fabryczne branży z sektora przemysłu ciężkiego

Rola prościarki w obróbce drutu

Prościarka to kolejna, choć wciąż jedna z wielu maszyn służących do realizacji obróbki drutu. Podobnie jak każda poprzednia spełnia swoją funkcję w całym procesie – ma służyć do rozprostowywania drutu z kłębu. W przeciwieństwie do innych machin ta okazuje się bardzo uniwersalna, ponieważ jeśli będzie dobrej jakości i o odpowiednim poziomie zaawansowania technologicznego poradzi sobie z każdą średnicą drutu, a także jego rodzajem. Sprawdzi się zarówno do gładkiego, jak i żebrowanego. Czemu służy ta czynność? Zawinięty wyrób hutniczy staje się niemożliwy do instalacji, w związku z czym nie obędzie się bez rozwinięcia go.

Automatyczne rozwijanie drutu jest niezwykle korzystne. Wcześniej wykonywano tę czynność głównie ręcznie, jednak prowadziło to do niewidocznych dla oka mikrouszkodzeń, które w późniejszym czasie przyczyniały się do korozji. Głównie z tego względu prościarki są chętnie wykorzystywane. Cały proces pozostaje w pełni zautomatyzowany, dzięki czemu w roli operatora leży wyłącznie nadzorowanie maszyny i regulacja parametrów. Istnieje możliwość wyposażenia hali produkcyjnej w prościarki wielotorowe, dzięki czemu wszystko przebiegnie o wiele sprawniej.

About Author

Agnieszka