Zaawansowany technicznie i przede wszystkim sprawny park maszynowy to podstawa dobrze prosperującej produkcji, bez względu na gałąź przemysłu, w której funkcjonuje. Zarówno branża spożywcza, chemiczna, jak i farmaceutyczna potrzebują niezawodnego sprzętu. Uzupełnienie hali produkcyjnej w tego typu urządzenia wiąże się z ogromnymi kosztami, co znacząco ogranicza możliwości wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza nowych, dopiero zaczynających działalność na rynku. Utrudnienia finansowe pojawiają się również w czasie, gdy w pewnej części parku doszło do awarii, w związku z czym wymiana byłaby potrzebna w trybie pilnym.

Niekiedy naprawa, choć z pewnością byłaby tańsza, niż kupno nowego sprzętu, bywa niemożliwa. W takich przypadkach doskonałym pomysłem może okazać się zakup maszyn używanych. Dzięki temu przemysłowiec będzie mógł zapewnić pracownikom wysokiej jakości sprzęt, nie generując przy okazji nadmiernych kosztów. Z pewnością wpłynie to korzystnie na budżet firmy, zwłaszcza jeśli urządzenie jest potrzebne w możliwie najkrótszym czasie. Wymiana zajmie mniejszą ilość czasu, jeżeli nie będzie wymagała wykonania nowych części parku maszynowego. Pozwoli to na lepsze rozdysponowanie funduszy oraz nie dopuści do deficytu budżetowego.rozbudowana maszyna przemysłowa z wieloma elementami

Czy warto postawić na maszyny używane?

Zakup używanych produktów w obecnych czasach staje się coraz bardziej popularny. Ludzie chętniej kupują to, czego potrzebują z drugiej ręki, dzięki czemu płacą dużo mniej. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku nabycia maszyn przemysłowych używanych. Wyposażenie zakładu w park, który będzie składał się z wcześniej użytkowanego sprzętu, to rozwiązanie równie niezawodne, jak korzystanie z wyłącznie nowych urządzeń, a jednocześnie o wiele korzystniejsze. Oczywiście wiele zależy od tego, czy wcześniej były one wykorzystywane prawidłowo, zgodnie z zaleceniami producentów.

Firmy specjalizujące się w sprzedaży tego typu urządzeń, przeprowadzają odpowiednie testy, aby zaoferować swoim klientom jedynie w pełni sprawne produkty. Te muszą być regularnie serwisowane, ponieważ głównie od tego uzależniony jest ich stan techniczny. Większość specjalistów jest w stanie ukazać stosowne dokumenty potwierdzające terminowe badania danej machiny. Wybór tego typu narzędzi zazwyczaj jest bardzo rozległy, wiele firm decyduje się na nowsze technologie, w związku z czym spienięża swój poprzedni park maszynowy.

Zalety zakupu maszyn używanych

Zdecydowanie się na zakup maszyn używanych to szansa nie tylko dla nowych firm, ale również dla tych dobrze prosperujących. Dzięki nim mogą pozwolić sobie na rozszerzenie swojej działalności o kolejne linie produkcyjne i tym samym zwiększenie mocy przerobowych. Odbędzie się to dużo niższym kosztem, z zachowaniem najwyższych standardów technicznych i technologicznych.

Warto także wspomnieć, że jedną z zalet maszyn używanych będzie ich dostępność. W produkcji czas odgrywa bardzo ważną rolę, w związku z czym ich nabywanie również musi brać pod uwagę jak najszybszy czas realizacji zlecenia. Kupując urządzenia nowe, czas oczekiwania może się znacznie wydłużyć, ze względu na konieczność ich wyprodukowania. Inny argument, który przemawia za zakupem sprzętu używanego, to ekologia. Przy konstruowaniu tego typu produktów fabryki emitują ogromne ilości CO2 (dwutlenku węgla), co jest szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i środowiska. Wiąże się to z wykorzystaniem stali, a do jej wyrobu konieczne są duże ilości węgla.osoby doglądające maszyn i sterujące nimi

Na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup machin używanych?

Wciąż wiele osób woli postawić na w teorii pewniejszą opcję i zdecydować się na machiny nowe, które mają swoje zalety. Jedną z nich jest przede wszystkim gwarancja producenta. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze okaże się ona przydatna, ponieważ fabrykanci bardzo często całkowicie wykluczają swoją odpowiedzialność za wady części szybko się zużywających. Takie problemy stanową duży odsetek usterek machin, dlatego dodatkowy koszt gwarancji może w wielu przypadkach okazać się niepotrzebnym wydatkiem. Często wyższą nawet o kilkadziesiąt procent, co z pewnością przełoży się na znaczne obciążenie budżetu firmy.

Innym aspektem, o którym należy wspomnieć, jest brak natychmiastowej dostępności nowych maszyn. Jeden z aktualnych światowych problemów, to przerwane łańcuchy dostaw na wielu rynkach, w związku z czym oferty producentów nawet tego typu urządzeń są bardzo ograniczone. To z kolei przekłada się na wzrosty cen i wydłużony czas realizacji zamówień. Aby tego uniknąć, warto zdecydować się na zakup machin używanych. Korzyści jest znacznie więcej niż negatywów, choć dla wielu osób wciąż jest to kwestia, która nie daje im należytej pewności. Obawiają się, że nabyty przez nich sprzęt był wcześniej użytkowany w niewłaściwy sposób, co przełoży się na problemy z ich działaniem. Warto jednak mieć na uwadze, że aby uniknąć takich sytuacji, wystarczy dokonywać tego typu zakupów ze sprawdzonych źródeł. Na rynku istnieje wiele profesjonalnych firm, które zajmują się sprzedażą tego typu maszyn. Gwarantują testy wydajnościowe, a także pomoc fachowców, poprzez regularne serwisowanie. Dysponują ofertami sprzedaży różnorodnych machin.

About Author

Agnieszka