Pneumatyka jest gałęzią automatyki mechanicznej, która zajmuje się tworzeniem i wykorzystywaniem urządzeń sterowanych siłą sprężonego powietrza. Uważana jest za jedną z najlepszych form usystematyzowania procesu produkcyjnego i stanowi rozwiązanie często wybierane przez przedsiębiorców z uwagi na wiele korzystnych cech, w tym m.in. ekonomiczność. Narzędzia pneumatyczne są chętnie wykorzystywane w warsztatach i miejscach związanych z produkcją oraz szeroko pojętym przemysłem, co może wynikać z ich wszechstronnego zastosowania. Zwiększają one efektywność i wpływają na poprawę ogólnego komfortu wykonywania pracy. Mogą przysłużyć się w przemyśle chemicznym, energetycznym, spożywczym, a także w budownictwie, rolnictwie i leśnictwie. Potencjał tkwiący w nich został dostrzeżony przez polskie firmy — ich właściciele przestają polegać na elektronarzędziach i dają szansę alternatywnym rozwiązaniom. Warto dodać, że tego rodzaju rozwiązania wykorzystywane są chętnie zarówno przez specjalistów, jak i amatorów, którzy korzystają z nich w celach hobbystycznych.

Działanie urządzeń pneumatycznych

Za prawidłowe funkcjonowanie układów pneumatycznych odpowiada sprężone powietrze produkowane przez sprężarki bądź kompresory — maszyny te najczęściej są zasilane energią elektryczną. Jak działają urządzenia pneumatyczne? Funkcjonowanie maszyn oparte jest na wbudowanym cylindrze, do którego przez przewód przedostaje się sprężony gaz. Co ważne, cylinder zawiera wirnik dzielący go na dwie części. Dzięki zmieniającemu się ciśnieniu w obu komorach, powstaje energia, przemieszczająca się po całym urządzeniu. Ważnymi elementami są również zawory rozdzielające — dzięki nim możliwe jest kierowanie ruchami powietrza. Odpowiadający za ich działanie silnik napędowy posiada prostą konstrukcję, dzięki czemu maszyna jest mało awaryjna. Ponadto są one łatwiejsze w naprawie niż elektronarzędzia. W rzeczywistości wykorzystanie urządzeń pneumatycznych zamiast elektrycznych niesie ze sobą szereg zalet.blat stołu warsztatowego widziany z góry z rozłożonymi narzędziami i napisem creative work

Korzyści wynikające z użytkowania urządzeń pneumatycznych

Użytkownicy narzędzi pneumatycznych cenią je przede wszystkim za wygodę. Posiadają one mniejsze gabaryty, dzięki czemu praca z nimi nie jest tak męcząca. Ich niewielki rozmiar powoduje, że w przeciwieństwie do elektronarzędzi, są łatwe w transportowaniu. Solidna konstrukcja oraz wysokiej jakości materiały sprawiają, że urządzenia są niezwykle wydajne. Praca z nimi jest dużo bezpieczniejsza z uwagi na to, że nie generują one iskier – minimalizuje to prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru, co jest w szczególności ważne w przypadku np. warsztatów przemysłowych. Dzięki swojej budowie narzędzia pneumatyczne mogą być wykorzystywane nie tylko w miejscach zagrożonych wybuchem, ale również w wilgotnym otoczeniu. Co ważne, wiele korzyści wynika z samych właściwości sprężonego powietrza – jest ono czyste, a co za tym idzie, nieszkodliwe dla środowiska. Są one droższe od elektronarzędzi, jednak ich cena związana jest także z kosztem eksploatacji — dzięki swojej wytrzymałości, narzędzia pneumatyczne nie wymagają tak częstego serwisowania.

Praktyczne zastosowanie pneumatycznych urządzeń

Na rynku jest sporo różnego rodzaju narzędzi, które różnią się od siebie zastosowaniem. Właściciele firm najczęściej wyposażają swoje zakłady w klucze pneumatyczne – z ich pomocą z łatwością można dokręcić lub odkręcić śruby. Tego typu przyrząd znajdzie zastosowanie w warsztatach samochodowych i na halach produkcyjnych. Często wykorzystywanym narzędziem jest także szlifierka pneumatyczna – służy ona do wygładzania, czyszczenia czy polerowania różnych powierzchni. Sprawdzi się zarówno w szlifowaniu drewna, jak i w przypadku, gdy trzeba zedrzeć starą powłokę z elementów metalowych. Za podstawowe wyposażenie większości zakładów przemysłowych uznaje się również wiertarkę. Urządzenie to służy do rozwiercania, wiercenia i pogłębiania okrągłych otworów za pomocą specjalnego wiertła. Z uwagi na niewielkie wymiary i ciężar, pneumatyczna wiertarka jest też chętnie wykorzystywana przez majsterkowiczów w domowym zaciszu.skrzynka z narzędziami

Elektronarzędzia czy narzędzia pneumatyczne?

Zarówno urządzenia pneumatyczne, jak i elektryczne są wykorzystywane w wielu zakładach przemysłowych, co związane jest z wadami oraz zaletami obu rozwiązań. O czym należy pamiętać decydując się na zakup urządzeń pneumatycznych? Przede wszystkim procesowi wydalania sprężonego powietrza towarzyszy głośny dźwięk. Osoba decydująca się na kupno urządzenia powinna zaopatrzyć się w specjalny tłumik hałasu w celu ograniczenia tej niedogodności. Jako wadę narzędzi pneumatycznych również często wskazuje się prędkość ruchu, która jest ściśle uzależniona od obciążenia. Jest to związane z właściwościami gazu, który urządzenie wykorzystuje do działania. Mimo to, narzędzia te są cenione przez ekspertów i sprawdzają się w trudnych warunkach pracy.

About Author

Agnieszka