Właściwe zarządzanie zasobami jest kluczową umiejętnością w niemal każdej dziedzinie życia. Szczególnie istotną rolę odgrywa jednak w przedsiębiorstwach, które muszą odpowiednio administrować czasem, pieniędzmi i pracownikami. Stale poszukuje się więc sposobów na usprawnienie tych procesów. Asset Tracking jest rozwiązaniem, z którego może skorzystać wiele branż i instytucji. To technologia monitorowania zasobów z zakresu Przemysłu 4.0. obejmująca cyfryzację i automatyzację zakładów. Jej wdrożenie niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak poprawa standardów produkcji, usprawnienie planowania czy kontrolowanie kosztów i dostaw. Na czym dokładnie polega ten proces?
Jak działa Asset Tracking?
Dla zakładów produkcyjnych stałe kontrolowanie całej infrastruktury nie należy do łatwych zadań. W związku z tym warto skorzystać z obecnie dostępnych nowoczesnych narzędzi. Asset Tracking to dynamicznie kształcąca się nisza Przemysłu 4.0. i jest odpowiedzią na najtrudniejsze wyzwania managerów. To rozwiązanie oferowane w modelu usługowym (SaaS – Software as a Service) lub modelu wdrożeniowym. Do jego działania niezbędne są nadajniki (etykiety RFID) i odbiorniki znajdujące się w wybranych przedmiotach (IoT Hub) połączone z bazą danych w chmurze (Platforma IoT). System ten pozwala na weryfikację położenia osób i urządzeń, dostarczając informacji w czasie rzeczywistym trafiających do Platformy IoT. W ten sposób stają się dostępne online w przeglądarkach i aplikacjach. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja procesów, skorygowanie nieprawidłowości w zarządzaniu, a także ograniczenie ryzyka kradzieży. Za pomocą tej technologii można monitorować najważniejsze zasoby zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz przedsiębiorstwa. Jakie są praktyczne przykłady jej wykorzystania?
- Ustalenie lokalizacji zasobów – urządzenia z zakresu Internetu Rzeczy wyposażone w najnowsze technologie zapewniają dostęp do położenia narzędzi, materiałów i maszyn w fabryce bądź magazynie.
- Kontrola procesów – dzięki Asset Tracking oznaczane są cyfrowe strefy zakładu, które ułatwią określenie punktu, w którym znajduje się produkt i jak długo tam przebywa. Dzięki temu będzie można namierzyć ewentualne przestoje i na nie zareagować.
- Analiza przepływu materiałów – dedykowane programy analityczne są w stanie w każdym momencie dokładnie przebadać ścieżki przepływu materiałów między etapami cyklu produkcji. Na tej podstawie uzyskuje się też raporty uwzględniające np. całkowity czas ruchu pojazdu w ciągu dnia.
- Zdalny monitoring buforów – czyli sprawdzanie dostępności wybranych materiałów w czasie rzeczywistym. Oprócz tego ważnym aspektem jest nadzór kompletacji komponentów, w którym pilnuje się, aby nie brakowało żadnych elementów danego procesu. Przed rozpoczęciem pracy na stanowisku będzie znajdować się wszystko, co potrzebne.
Gdzie znajduje zastosowanie technologia Asset Tracking?
Rozporządzanie licznymi zasobami nie jest jedynie domeną przemysłu. To zagadnienie dotyczy również wielu innych firm i instytucji, którym zależy na optymalizacji pracy personelu i jej kosztów. Śledzenie zasobów znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach. Gdzie i na jakie sposoby jest wykorzystywane?
Pierwszym z przykładów jest logistyka. Asset Tracking bierze tam udział w niemal całym łańcuchu dostaw – od przywozu materiałów do dystrybucji. Towar trafiający do magazynu zostaje zidentyfikowany i ulokowany na odpowiedniej platformie. Podobnie ta procedura wygląda w przypadku pracowników i ich sprzętu – przypisuje się im konkretne akcesoria, aby nadzorować efektywność działań. Przestrzenie magazynowe najczęściej mają duże powierzchnie, dlatego praca tam nie może objeść się bez wózków widłowych. One również są oznaczane i odpowiednio nawigowane. Ponadto system dostarcza informacji o bieżącym stanie magazynowym i dostępności zapasów.
Asset Tracking to rozwiązanie dedykowane miejscom, w którym porządek i dobra organizacja są kluczowymi wartościami dla ich właściwego funkcjonowania. Oczywistą propozycją dla jego wykorzystania są więc archiwa i biblioteki. Przechowują one tysiące książek, dokumentów i artykułów, dlatego tak ważne jest ich odpowiednie znakowanie i łatwe zlokalizowanie wybranej pozycji. Technologia wspiera sprawny obieg tych zasobów w obrębie instytucji. Nowoczesne katalogowanie minimalizuje ryzyko zagubienia i kradzieży oraz usprawnia proces wypożyczenia – obieg zasobów jest szybszy, a ewentualne zguby można zlokalizować.
Jeszcze jednym przykładem zastosowania tego systemu mogą być placówki medyczne. Stałe monitorowanie stanu zdrowia pacjentów pozwala na zarejestrowanie ewentualnego zasłabnięcia, natomiast na terenie obiektu możliwe jest wykrycie niedoborów medykamentów, ustalenie daty końca ich przydatności oraz lokalizacji. Równie przydatną funkcją jest określenie terminu ostatniej sterylizacji akcesoriów zabiegowych.
Zalety optymalizacji procesów za pomocą Asset Tracking
Wdrażanie nowych technologii do funkcjonowania przedsiębiorstw nie należy do łatwych zadań, gdyż niejednokrotnie wiąże się ze sporą inwestycją i stworzeniem nowej infrastruktury. Ten wysiłek będzie jednak z pewnością opłacalny. Asset Tracking pozwala na:
- szybsze określanie lokalizacji osób i przedmiotów
- dostarczanie danych do optymalizacji i tworzenia analiz
- ograniczenie ryzyka zgubienia lub kradzieży sprzętu
- dostęp do zasobów w czasie rzeczywistym
- zwiększenie efektywności pracy personelu
- poprawę bezpieczeństwa pracy
- zmniejszenie ilości odpadów
- ograniczenie przestojów w produkcji
- kontrola poszczególnych etapów cyklu produkcyjnego
- automatyzacja procesów
- rozwiązania dopasowane do potrzeb danej firmy.
Jak widać, wdrożenie technologii do działania firm i instytucji może znacząco ułatwić pracę oraz zarządzanie zasobami. Mimo że rozwiązania z zakresu Asset Tracking i Internetu Rzeczy są względnie nowe i wiele osób może nie być do nich jeszcze przekonanych, efekty mówią same za siebie – warto je wypróbować.