Większość firm produkcyjnych, przemysłowych, a także transportowych każdego dnia boryka się z powtarzalnymi obowiązkami, które wymagają dużego nakładu pracy fizycznej. Najczęściej to przenoszenie dużych produktów, części o niestandardowych kształtach czy gotowych wyrobów. Nawet jeśli odległość punktu A do punktu B gdzie należy przetransportować dany produkt, jest niewielka, powtarzalność takich czynności zajmuje wiele czasu, a dodatkowo znacząco obciąża pracowników. Można tego uniknąć, wykorzystując maszyny odpowiednio dostosowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Warto również podkreślić, że nie wszystkie komponenty uda się przenieść ręcznie ze względu na ich rozmiary czy wagę. W związku z tym właściciele firm zobowiązani są do zapewnienia sprzętu umożliwiającego transport bliski. W tej roli świetnie sprawdzą się manipulatory przemysłowe, które można dopasować do indywidualnych preferencji, np. nietypowych zadań, dzięki czemu nie tylko odciąży pracowników, ale także zoptymalizuje czas operacyjny, a tym samym realizację poszczególnych zleceń. Czynności takie jak podnoszenie, obracanie czy przenoszenie da się zautomatyzować. Zwiększa to wydajność produkcji oraz idące za tym zyski. Niemniej jednak niezbędna okazuje się inwestycja w nowoczesne urządzenia.zautomatyzowana linia z manipulatorami przemysłowymi

Czym są manipulatory przemysłowe?

Maszyny tego typu wykorzystywane w przedsiębiorstwach produkcyjnych różnią się od siebie. Wynika to ze zróżnicowania branży, w związku z czym w każdej firmie sprawdzi się odmienny sprzęt. Na rynku można znaleźć uniwersalny manipulator przemysłowy, niemniej jednak najprawdopodobniej nie będzie sprawdzał się idealnie w specjalistycznych typach zadań. Niezależnie od branży, przed podjęciem decyzji o zakupie takiego sprzętu, konieczna jest analiza zakresu przyszłej działalności. Tylko dzięki niej możliwe będzie dopasowanie go do indywidualnych preferencji firmy, np. manipulator wyposażony w przyssawki idealnie sprawdzi się w przedsiębiorstwach zajmujących się obróbką szkła.

Urządzenia wspomagające przemysł składają się najczęściej z wyciągników oraz podnośników, które wykorzystują żurawie słupowe, odpowiednie tory jezdne, a także suwnice. Warto podkreślić, że manipulatory przemysłowe mają świetną koordynację ruchową, co zapewnia płynność działań. Są precyzyjne podczas wykonywania zakresu swoich obowiązków – przenoszenia niestandardowych i ciężkich elementów, obracania ich czy podnoszenia. Co więcej, urządzenia te wyróżniają się szybkością, a to przekłada się na optymalizację czasu pracy. Zostały również wyposażone w napędy mechanizmów, rozpoznające zamiar operatora i kurs przemieszczania ładunku, by móc zwiększyć szybkość i zoptymalizować siłę. Wpływa to bezpośrednio na ich wydajność.

Klasyfikacja manipulatorów przemysłowych?

Odpowiednie dopasowanie urządzenia do swojej działalności ma kluczowe znacznie w opłacalności inwestycji, zwiększeniu wydajności i maksymalnym skróceniu pracy. W związku z tym dobrze znać klasyfikację manipulatorów przemysłowych, uwzględniając trzy podstawowe czynniki determinujące ich użyteczność. Pierwszym z nich jest wybór urządzenia ze względu na mechanizm podnoszący. Można zdecydować się na sprzęt z podnośnikiem podciśnieniowym, układem ramion przegubowych lub linkowym układem podnoszenia. Kolejny czynnik determinujący to rodzaj napędu. Wyróżnia się manipulatory pneumatyczne oraz elektroniczne. Warto też zastanowić się nad rodzajem zabudowy, ponieważ nie każda będzie pasować do danej przestrzeni czy działalności. Istnieje możliwość wyposażenia się w urządzenie stałe, którego zakres ruchu to obrót w osi zamocowania. Dostępne są również warianty przejezdne z dwuszynowymi torami, a także na słupie z ramieniem sztywnym lub przegubowym. Dużą popularnością cieszą się manipulatory na suwnicy podwieszanej. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie do dyspozycji nie ma dużo miejsca.manipulator przemysłowy działający w połączeniu z innymi urządzeniami

Jak wybrać odpowiedni manipulator przemysłowy?

Zwiększenie efektywności działalności nie jest możliwe bez idealnie dopasowanych urządzeń. Jednak na co zwrócić uwagę by wybór okazał się trafiony? Oczywiście konieczne będzie sprawdzenie danych technicznych, a także zakup zgodny z indywidualnymi parametrami, które sprawdzą się do konkretnych czynności w danym przedsiębiorstwie. Należy uwzględnić m.in. maksymalny udźwig, jakim powinien wyróżniać się manipulator, określić rodzaj przenoszonego towaru, wydajność sprzętu oraz prędkość, sposób chwytania, czy metody manipulacji ładunkiem. Nie wolno zapominać również o określeniu warunków przestrzennych, ponieważ od nich zależeć będzie wybór zabudowy. Ogromną zaletą manipulatorów przestrzennych jest to, że można je zainstalować nawet w ograniczonych przestrzeniach. Co więcej, urządzenie nie ma najmniejszego kłopotu ze zmianą orientacji ładunku. Właśnie dzięki temu sprawdza się w wielu gałęziach przemysłu, odciążając pracowników, zwiększając wydajność produkcji i optymalizując czas realizacji zleceń.

About Author

Agnieszka