Przemysł opiera się na funkcjonowaniu ogromnej ilości maszyn napędzanych automatyką. Niemniej jednak każde urządzenie wymaga regularnych przeglądów, jako że składa się z wielu części. Podczas eksploatacji w naturalny sposób zużywają się, co powoduje zatrzymanie ich pracy, a tym samym skutkuje opóźnieniami w produkcji i niezadowoleniem kontrahentów. Dlatego też przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją przestawiają się na nieco nowocześniejsze metody pracy. Kluczem do sukcesu jest inwestycja w innowacyjne komponenty standardowe i systemy, które można skonfigurować, a także dostosować do wielu aplikacji. To swego rodzaju zabezpieczenie na przyszłość, ponieważ poszczególne produkty będą odpowiadać wielu wymaganiom, sprawdzając się równie dobrze w całkowicie odmiennych środowiskach. Dzięki tego typu rozwiązaniom możliwa jest znaczna minimalizacja złożoności budowy i częstotliwości przeprowadzania prac serwisowych.maszyny składające urządzenia z drobnych komponentów

Automatyzacja przemysłu z komponentami

Zastosowanie komponentów standardowych w firmach produkcyjnych na sektorach automatyki to nie tylko oszczędność czasu, ale również nakładów finansowych wiążących się ze szkoleniami osób odpowiedzialnych za ich obsługę, serwis zewnętrznych podmiotów gospodarczych czy potencjalne naprawy. Ogromną zaletą wykorzystywania tego typu produktów jest krótki czas oczekiwania na nie, dlatego też coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zwiększenie automatyzacji, nie martwiąc się o dostępność komponentów. Nie należy ona do tak skomplikowanych, jak mogłoby się wydawać, a to dlatego, że elementy podstawowe dają możliwość opracowania rozwiązań w pełni zautomatyzowanych. Ponadto są elastyczne, zmniejszają złożoność projektów i spełniają szeroki zakres wymagań. Firmy produkcyjne na samym początku mogą postawić na wyjątkowo proste aplikacje typu „pick and place”, czyli „weź i umieść na miejscu”. Dzięki użyciu materiałów oraz mocowań nie ma konieczności projektowania specjalnie przystosowanych śrubek czy nakrętek, zatem czas realizacji jest znacznie krótszy.

Minimalizacja przyszłościowego ryzyka

Kolejnym krokiem do oszczędności okazuje się także kwestia złożenia urządzenia, która nie należy do skomplikowanych czynności. Klienci firm produkujących komponenty standardowe dostają odpowiednie elementy wraz z instrukcją ich montażu oraz modelami CAD. Projektowanie maszyn mogących równie efektywnie pracować w przyszłości, co obecnie wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników bezpośrednio wpływających na całą branżę i konkurencję, a należą do nich m.in. rozwijająca się technologia oraz sposoby produkcji i instalacji. Aby zminimalizować ryzyko postoi, warto postawić na komponenty standardowe pojawiające się na coraz szerszą skalę w przemyśle wytwórczym i inżynieryjnym. Wówczas możliwe jest zapewnienie wydajności mogącej zminimalizować potencjalne zakłócenia czy przestoje w produkcji.

Zagwarantowanie przyszłej efektywności niekiedy bywa trudne szczególnie, jeśli przedsiębiorstwa korzystają z niestandardowych komponentów oraz części wymiennych. Te z kolei za kilka, kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat mogą być niedostępne na rynku, w związku z czym niemożliwa będzie ich wymiana, zaś konieczna okaże się regeneracja urządzenia bądź zakup nowego. W każdym przedsiębiorstwie występuje wysokie ryzyko przerw spowodowanych awariami lub koniecznością przeprowadzania serwisu, dlatego też zastosowanie standardowych komponentów i wprowadzenie robotyki czy automatyzacji może przedłużyć żywotność wydajnych jak dotąd maszyn i zwrócić koszty w dalszej perspektywie czasu.komponenty do maszyn przemysłowych

Nowa era technologii

Nowe technologie od zawsze otwierały drzwi właścicielom firm produkcyjnych umiejących „iść z duchem czasu”. Niemniej jednak wybór komponentów idealnych dla danego producenta nie jest łatwy i wymaga konkretnego powodu do rozpoczęcia tego typu inwestycji. Przykładem obrazującym będzie druk 3D, który wprowadził przemysł wytwórczy, a także inżynieryjny w nową epokę opierającą się na technologii oraz wydajności. Produkcja 3D ma zarówno zwolenników – zadowolonych z minimalizacji strat materiałów, czasu pracy czy ilości niezbędnych maszyn, jak i przeciwników obawiających się znikomego zaangażowania zasobu ludzkiego do pracy, co wiąże się z cięciami etatów. Warto wspomnieć, że do zapewniania niezawodności czy zwiększenia wydajności wymagane są kosztowne inwestycje. Plusem z pewnością okazuje się obsługa mechaniczna standardowych komponentów, która nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a jedynie przyswojenia podstaw.

Komponenty standardowe i ich zastosowanie w skrócie

Przyszłość firm produkcyjnych to innowacyjne urządzenia połączone z siecią w celu przekazywania rzetelnych informacji tak, aby możliwe było generowanie optymalnego czasu pracy. Niemniej jednak niezbędne do tego są komponenty standardowe pozwalające firmom sprawnie wdrażać kolejne trendy technologiczne w swojej działalności. Tym samym maszyny mogą funkcjonować bez opóźnień i przestojów, a ich przezbrojenie, zmiana oprzyrządowania i obróbka produkcji trwają znacznie krócej. Akceptacja postępów technologicznych i podążanie za nimi mogą pozytywnie wpłynąć na przedsiębiorstwa i wprowadzić je na wyższy poziom. Tylko wtedy możliwy jest nieustanny rozwój, a także stabilna pozycja na rynku.

About Author

Agnieszka