Chmura obliczeniowa to nowoczesny system przechowywania danych, a także pakiet usług, które pozwalają na udostępnianie aplikacji, informacji systemowych do wielu komputerów. Z jednego źródła może korzystać kilka osób, co sprawia, że jest to oszczędne rozwiązanie, obowiązkowe w wielu firmach związanych z branżą IT. To jeden z najszybciej rozwijających się systemów, który z biegiem lat zyskuje coraz szersze grono zadowolonych użytkowników, potwierdzają to przeprowadzone obserwacje i ankiety. Dobrze sprawdza się nie tylko w przypadku korporacji, ale też mniejszych firm, które nie zawsze mają odpowiednie zaplecze finansowe na wdrożenie dedykowanych systemów magazynowania i przetwarzania danych.futurystyczny krajobraz przemysłowy

Czym jest chmura obliczeniowa?

Proces przetwarzania danych w chmurze, polega na świadczeniu usług obliczeniowych poprzez: serwery, pamięć masową, bazy danych czy oprogramowanie za pomocą internetu. Chmura obliczeniowa to tak naprawdę ich zbiorcza nazwa, a wyróżniamy kilka jej rodzajów:

  • Publiczna – inaczej mówiąc chmura ogólnodostępna, wgląd do niej mają wszyscy użytkownicy internetu, a z udostępnionych rzeczy może skorzystać każdy, kto będzie miał taką potrzebę. Ułatwi pracę większym grupom współpracowników. Z takiej chmury korzysta wiele stron, w tym także sklepów internetowych. 
  • Prywatna – tutaj udostępnione funkcje i informacje dostępne są tylko dla określonej grupy użytkowników, dzięki czemu gwarantuje większe bezpieczeństwo danych, polecana jest szczególnie większym firmom. 
  • Hybrydowa – chmura łącząca w sobie cechy publicznej i prywatnej. Dobry wybór dla przedsiębiorców, którzy jedynie okresowo potrzebują większej mocy obliczeniowej przetwarzania danych.
  • Software as a Service (SaaS) – umożliwia korzystanie z wykupionych aplikacji w chmurze przez wskazaną grupę użytkowników. Jest to pewnego rodzaju wynajem funkcji, a to pozwala zminimalizować koszty, ponieważ z jednego źródła może korzystać wielu pracowników, nie trzeba inwestować w licencje przypisane do sprzętu.
  • Platform as a Service (Paas) – działa na podobnej zasadzie jak model Saas, z tą różnicą, że dodatkowo zapewnia między innymi narzędzia programistyczne, usługi business intelligence czy system pozwalający na zarządzanie pakietem danych. Jest to opcja szczególnie polecana dla programistów.
  • Infrastructure as a Service (Iaas) – różni się przede wszystkim tym, że daje szansę nie tylko na korzystanie z dostępnych aplikacji, ale również ich instalowanie. Co więcej, pozwala na zakupienie przestrzeni takiej, jaka jest potrzebna dla konkretnej firmy, jest to szczególnie popularny model wśród dużych firm.

Zalety chmury obliczeniowej

Chmura obliczeniowa to innowacyjny sposób pobierania i korzystania z zasobów IT. Z uwagi na swoje korzyści, w tym przede wszystkim finansowe, coraz więcej firm decyduje się ją użytkować – minimalizuje to koszty potrzebne na zakup sprzętu i oprogramowania, a także instalację i logistykę baz danych. Co więcej, infrastruktura tego typu jest sprawnie zarządzana przez zespoły specjalistów, a także zapewnia stały dostęp do danych. Istnieje możliwość dowolnej rozbudowy systemów internetowych, a wraz ze zmiennym zapotrzebowaniem można modyfikować ich strukturę, co sprawia, że są bardzo elastyczne. Chmura IT spełnia dzięki temu wymagania zarówno małych, jak i dużych przedsiębiorstw.widok na fabrykę z wizualizacją danych

Bazy danych są na bieżąco aktualizowane do najnowszych i najwydajniejszych systemów, co rodzi pytania o bezpieczeństwo ich stosowania. Dostawcy usługi przeprowadzają liczne testy, a także wdrażają systemy zasad i zabezpieczeń, które mają sprawiać, że dane nie wyciekną poza grono osób, którym się je udostępnia, nie ulegną też próbom zewnętrznej ingerencji w ich strukturę i kradzieży informacji. System jest przy tym intuicyjny, nie wymaga specjalistycznego oprogramowania, dzięki czemu zespoły IT będą mogły skupić się na swoich działaniach biznesowych. Wykorzystywanie chmury gwarantuje również regularne tworzenie zapasowych kopii danych

Wady chmury obliczeniowej

Jak każdy system, chmura obliczeniowa ma także pewne wady. Korzystanie z tego typu rozwiązań jest w pełni uzależnione od dostępu do internetu. Dlatego wdrożenie ich powinno wiązać się ze sprawdzeniem warunków w placówkach firmy i wprowadzeniem ewentualnych zmian w kwestii dostawcy lub modernizacji istniejącego podłączenia do sieci.

About Author

Agnieszka