Frezowanie CNC to nic innego, jak metoda obróbki skrawaniem. Za odpowiednie sterowanie urządzeniami odpowiada system numeryczny, który został zintegrowany z mikrokomputerem. Frezarki znajdują zastosowanie w produkcji wysokojakościowych, precyzyjnych komponentów o optymalnej powtarzalności, niezbędnych w większości branż, w związku z czym cieszą się dużą popularnością. Okazują się konieczne przy produkcji części o skomplikowanych kształtach, dokładnej powierzchni oraz konkretnych wymiarach. Ich ogromną zaletą jest czas realizacji, który dzięki specjalistycznym maszynom został maksymalnie skrócony. Nowoczesna technologia daje wiele możliwości firmom posługującym się sprzętem CNC. Nie zmienia to jednak faktu, że na rynku można znaleźć różne modele narzędzi, nadające się do tworzenia odmiennych elementów. Duże zapotrzebowanie na tego typu produkty zmusza przedsiębiorców do inwestowania w coraz nowsze urządzenia, umożliwiające zwiększenie produkcji, przyspieszenie jej lub wykonywanie wyrobów w niestandardowych kształtach. Wiąże się to z dużymi nakładami finansowymi.
Dobór odpowiednich maszyn
Najczęściej wykorzystywanymi urządzeniami w przedsiębiorstwach zajmujących się frezowaniem są trzy osiowe centra obróbcze wyposażone w automatyczną wymianę narzędzi. Ich wartość zależy od wielu czynników, a cena jest wyjątkowo rozpięta – od 100 000 zł do 1 000 000 zł. Maszyna umożliwia wykonywanie obróbki zgrubnej oraz wykończeniowej w trzech formatach – 2D, 2,5D, 3D. Niemniej jednak niemożliwe będzie wytworzenie za jej pomocą komponentów z ujemnymi kątami. Dlatego też, zaopatrując się w sprzęt do obróbki skrawaniem warto zainwestować we frezarkę 5D mającą niemalże nieograniczone możliwości. Można także zmodyfikować narzędzie działające na trzech formatach, dokładając pochylane wrzeciono bądź stół roboczy. Wszystko zależy od rodzaju maszyny. Świetnym rozwiązaniem okaże się również zakup używanego sprzętu. Wiele osób decyduje się na taki krok, ponieważ to wyjątkowo opłacalne. Dzięki niemu można zaoszczędzić niekiedy nawet ponad połowę wartości nowego urządzenia, zyskując dobrej jakości wyposażenie.
Nowoczesne urządzenia lub modyfikacje
Wchodząc dopiero do branży i chcąc szybko wybić się wśród konkurencji, warto postawić na nowoczesne wyposażenie. Oczywiście to wysoce kosztowne, niemniej jednak z perspektywy późniejszej produkcji pozwoli to na optymalizację kosztów frezowania. „Hybrydy CNC” to połączenie obrabiarek z drukarkami 3D, dzięki czemu możliwe jest napawanie zgrubne oraz natychmiastowa obróbka. Umożliwia to nie tylko zaoszczędzenie sporej ilości materiałów, ale również skrócenie procesu przetwarzania. Maszyna napyla materiał jedynie z małą nadwyżką, automatycznie usuwaną przez frez części obróbczej. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup urządzeń mogących produkować nawet najbardziej skomplikowane komponenty. Wówczas ma się pewność, że klient będzie nadal korzystał z usług firmy, ponieważ każde zlecenie zostanie wykonane zgodnie z wytycznymi. Oczywiście optymalizacja kosztów frezowania CNC nie może mieć miejsca bez regularnie przeprowadzanych serwisów i konserwacji. Dzięki nim istnieje szansa zlokalizowania usterek czy wyeksploatowanych części mogących w późniejszym czasie doprowadzić do awarii wymagających dużych nakładów finansowych.
Odpowiednie rozplanowanie i dobra organizacja
Klient ma prawo do reklamacji, jeśli zamówione elementy zostały niepoprawnie poddane obróbce skrawania. Mogą je zwrócić, a zleceniobiorca zmuszony jest oddać pieniądze za niewykonanie towaru lub ponowne podjąć się realizacji zlecenia. To z kolei wiąże się z wydłużeniem terminu, dwukrotnym wykorzystaniem materiałów, oraz pogorszeniem się opinii firmy. Takie sytuacje się zdarzają, niemniej jednak warto robić wszystko, aby nie miały miejsca. Kluczem są nie tylko wykwalifikowani operatorzy maszyn, niezbędna wiedza, ale również odpowiednie oprogramowanie. Efekt w dużej mierze zależy od kodu. Musi być skonstruowany w taki sposób, aby urządzenie nie miało kłopotu z odczytaniem zestawu ruchów, jakie ma wykonywać. Solidna kontrola i organizacja pozwoli uniknąć błędów mogących wpłynąć na realizację zlecenia konsumentów.
Niezwykle istotny okazuje się kontakt z klientem i kwestia wyceny usługi. Precyzyjne oszacowanie kosztów i dopasowanie sposobu obróbki możliwe jest tylko wówczas, jeśli firma ma dokładne wytyczne. Chodzi głównie o materiał, z jakiego ma zostać wykonany komponent, ilość wycinków oraz ich kształt. Niezbędne są także informacje o dokładności wykonania, ponieważ im mniejsza tolerancja wymiarowa, tym towar droższy. Dzięki odpowiedniej konsultacji można uniknąć jakichkolwiek błędów czy niedopatrzeń, mogących generować wydatki. Właściwa i dokładna analiza zlecenia – kwestie skomplikowania elementu, czas wykonania, dobór rodzaju urządzeń koniecznych do wywiązania się ze zlecenia pomoże w optymalizacji kosztów frezowania. Równie ważna jest akceptacja przez klienta. Jeśli o to wszystko zadbano, prace nad skrawaniem przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi do frezowania CNC mogą się rozpocząć.